Zieleń cięta...

 

Choć to nie kwiaty, są równie dekoracyjne. Wielkie liście, małe listki, drobne trawy i strzeliste pędy. Dodatki do bukietów są bardzo różnorodne i jest ich mnóstwo. Urozmaicają formę, dodają charakteru kwiatowym kompozycjom.

 


1. Kordylina
Duże i bardzo duże liście, niektóre ciekawie ubarwione. Miękkie, można je wyginać we wszystkie strony, przeplatać przez kompozycję, a nawet „pakować” w nie, jak w celofan, niewielkie bukiety.

2. Salal
Sztywne gałązki o nieregularnym kształcie. W całości stosowane jako wypełniacz do nieforemnych bukietów. Jednak cenniejsze są listki – kształtne, sztywne i błyszczące, wykorzystywane pojedynczo jako ozdobniki.

3. Beargrass, tzw. trawa niedźwiedzia
Cienkie i długie liście, które wyginają się pod własnym ciężarem. W bukietach daje to efekt „fontanny” i przydaje delikatności.

4. Epipremnum
Duże sercowate liście. Błyszczące i sztywne. Można na nich układać niewielkie kompozycje.

5. Chico Azteca
Palmowe liście, delikatne i miękkie, złożone z wielu mniejszych listków. Ich kształt dodaje orientalnego charakteru.

6. Aralia
Duże sztywne liście o charakterystycznym kształcie, najczęściej używane pojedynczo jako podstawa bukietu. W ich powierzchnię wbija są kwiaty, w efekcie liść staje się piękną strzępiastą kryzą.

7. Snakgrass, czyli skrzyp
Strzeliste, sztywne, zielone patyczki, zawsze wyglądają nietypowo. Wystając ponad bukiet, dodają mu wysokości. Ponieważ są puste w środku, można wkładać w nie drobne kwiatki, np. stokrotki, szafirki. Proste i pomysłowe.

8. Aspidistra
Miękkie duże liście, łatwo dają się wyginać i zwijać, dzięki temu można nimi owijać łodygi kwiatowe lub pąki, tym sposobem zagęszczając bukiet.

9. Galaks
Okrągłe listki, bardzo dekoracyjne. Ułożone gęsto jeden obok drugiego tworzą kryzę pod małymi bukiecikami.